(Magyar) Trump visszatér: mi vár Amerikára, Európára és Magyarországra? – podcast

Sorry, this entry is only available in Hungarian.

Magyar idő szerint múlt héten szerdán reggel biztossá vált, hogy Donald Trump, a Republikánus Párt jelöltje legyőzi a demokrata alelnök Kamala Harrist az amerikai elnökválasztáson, ami sokkolta a nyugati közvélemény jelentős részét.

Ennek oka, hogy Trump radikális kampányígéreteket tett, legyen szó illegális bevándorlók millióinak deportálásáról, az ukrajnai háború villámgyors lezárásáról vagy a jelentős védővámok bevezetéséről. Ezek megvalósításának részleteit azonban nem fejtette ki, és legfeljebb találgatni lehet, hogyan akar egyes intézkedéseket megvalósítani, és milyen hatásuk lehet majd azoknak.

Weaver szerint azonban az amerikaiak mindennapi tapasztalatai miatt Trump még az elnagyolt ígéretekkel is sikeresen tudta magához vonzani a szavazókat.

„Aki csak az elmúlt pár évben volt az Egyesült Államokban, ledöbbenhetett azon, hány hajléktalant lát az utcákon. Portlandben, San Franciscóban, Los Angelesben, Chicagóban, St. Louisban, sorolhatnánk.

Amikor a demokraták kampánya – egyébként jogosan – azt hangoztatta, hogy szárnyal a gazdaság, a hétköznapi kisemberek irritáltan fogadták ezeket az üzeneteket. Rengeteg a hajléktalan az utcán. Akkor mitől dübörög a gazdaság?” – mondta Weaver.

Ez az elégedetlenség a demokraták bázisát jelentő helyeken is megjelent. Példaként hozta Oregon államot, ahol rokonai élnek, és ahol szerinte „egy lyukas büdös zokni is tudott volna nyerni Trumppal szemben”, akkora a támogatottsága a Demokrata Pártnak. Mégis, a szavazók kevéssé lelkesedtek Kamala Harrisért. Lényegesen ritkábban adták például annak látható jelét akár az udvarra kitett, elnökjelöltet támogató táblácskákkal a szavazók, hogy Harrisre és alelnökjelöltjére, Tim Walzra fognak voksolni.

Trump új szavazókat hódított meg

A kampány emlékezetes pillanata volt, amikor Trump és Harris egyetlen tv-vitáján a republikánus jelölt az ohiói Springfieldben kutyákat és macskákat evő haiti bevándorlókról beszélt. Az ilyen, rasszista felhangú összeesküvés-elméletek terjesztése sem vetette vissza azonban a népszerűségét. Sőt, az adatokból látszik, hogy jelentősen növelte népszerűségét az afroamerikaiak és a latinók között is.

Ezt az ellentmondást Panyi Szabolcs is megtapasztalta, amikor az elnökválasztás előtt nem sokkal az USA-ban járt.

„Volt egy Uber-sofőröm, aki haiti származású, fekete férfi volt. Nála nagyobb trumpistával még életemben nem találkoztam. Olyan összeesküvés-elméleteket adott elő, hogy a hajam égnek állt. Megtudtam tőle például, hogy Kamala Harris transz nő” – hozta példaként a Direkt36 újságírója arról, hogy néha teljesen irracionális érveket találtak a szavazók Trump mellett.

Mi lesz Európával és Magyarországgal?

Trump és alelnökjelöltje, JD Vance a kampány során kifejezetten szkeptikusnak mutatkozott, ha Ukrajna további támogatásáról volt szó, illetve a NATO szerepéről sem egészen világos, mit gondol majd az új adminisztráció.

Ennek ellenére az európai diplomaták sem mind tartanak attól, hogy Trump érkezésével feje tetejére állnak a transzatlanti kapcsolatok sőt, Panyi több forrása akár pozitív fordulatot is el tud képzelni.

„Ami nem jön át az európai sajtóban, az az, hogy mennyire pipogya, teszetosza, impotens kormányzásnak látták az európai biztonságpolitikai establishment tagjai a Biden-adminisztrációt” – mondta Panyi.

„Bárkivel beszéltem – annak ellenére, hogy miket mondott Trump Ukrajnáról, vagy hogy Elon Musk miről posztol – volt benne optimizmus, mert a Biden-adminisztráció félszívű, akár gyáva kiállása sokakat felbőszített. Ők arra emlékeztetnek, hogy Trump első kormányzása idején a fenyegetésnek, miszerint >>ha ti nem költötök magatokra, nem fogunk megvédeni titeket<<, jó hatása is volt” – tette hozzá, utalva ezzel arra, hogy az európai országok elkezdtek többet költeni a védelmükre.

Az adásban ezeken kívül beszélgettünk arról, jogosan bont-e pezsgőt Orbán Viktor Trump győzelmére, hogyan alakulhatnak a magyar-amerikai kapcsolatok, miért reméli azt a magyar kormány, hogy az amerikaiak elnézik majd, hogy nem költ annyit fegyverkezésre és arról is, milyen falakba ütközhet Trump az amerikai intézményrendszerben tervei megvalósításakor.

Az adás – amelyet november 11-én délelőtt vettünk fel, tehát az új adminisztráció több fontos szereplőjének bejelentése előtt – elérhető Soundcloudon, Youtube-on és Spotify-on is.

Borítókép: Republican Party of Pennsylvania / Facebook

Grafika: Tilos

  • Patrik Galavits

    Patrik graduated in Public and International Administration from the National University of Public Service. He started out as a private sector employee at multinational corporations before he ventured into journalism. He became a reporter and radio show host at Klubrádió, then he produced a podcast and wrote articles at Azonnali.hu. Most recently he worked at Forbes Hungary. In 2019, he won a grant at WDR, a public broadcaster based in Germany. In 2022, he took part in an International Visitor Leadership Program for journalists, organized by the United States Department of State. He has been nominated for the Quality Journalism Award multiple times. His investigative article series involving abuses and sexual harassment at the Hungarian Dance Academy earned him a nomination for the Transparency Soma Award in 2021.